LETNÍ KEMP V DUCHU CESTOVÁNÍ SVĚTEM

27. 07. 21

Jeden letní kemp skončil a druhý ,, hurá!“ hned pokračoval. Nyní jsme se však přesunuli na chatu Hanapetr  v klidné chráněné horské oblasti obklopené loukami a lesy ve střední části Krkonoš.  Na všechny tu čekal pětidenní pobytový kemp v duchu ,,Cestování světem aneb my se ve světě neztratíme.“ Letní kemp probíhal od 19. července do 23. července. Zažívali jsme skvělé dny plné dobrodružství, nevšedních zážitků nabité zábavným vzděláváním, luštěním, soutěžením, sportováním a pohybovými hrami. Samozřejmě nechyběly zábavné večerní programy, veselé hry, zpívání a tancování. Po celou dobu jsme si i prakticky procvičovali anglický jazyk a nahlédli jsme i do dalších cizích jazyků, neboť jsme cestovali světem.

V pondělí k večeru na nás čekala první velká cesta po světě. Hledali jsme jednotlivé kontinenty a státy a zařazovali k nim správná hlavní města. Kdo si potřeboval informace zjistit, mohl použít atlas světa. Jaké však bylo překvapení, když jsme v lese potkali čtyři cizince (pedagogy), kteří na nás začali mluvit anglicky, německy, rusky a španělsky. Vskutku si každý z nás připadal jako v cizině. A co bylo důležité, dorozuměli jsme se.

Další dny jsme postupně procestovali všechny kontinenty a navštívili zajímavá místa světa, ke kterým patří Rusko, Čína, Austrálie, Zimbabwe v Africe, Egypt a její dávnou historii, dále tropické deštné pralesy v Jižní Americe a Rio de Yaneiro v Brazílii, dále sochu Svobody v New Yorku a dokonce i Antarktidu. V neposlední řadě následovaly také státy Evropy včetně našich sousedních států. Poznali jsme ruskou azbuku a čínské písmo, vydali se po Transsibiřské magistrále, postavili Velkou čínskou zeď a v čínské restauraci jedli oběd čínskými hůlkami. Stali se z nás také záchranáři klokanů před australskými domorodci. V tropickém deštném pralese si každý tým musel zvolit takovou taktiku, aby nebyl chycen místními domorodci a nepřišel tak o věci k přežití. Na Antarktidě bylo důležité nezmrznout a dostat se po cestě Roalda Amundsena. Ve Švédsku na nás čekal závod Vasaloppet v běhu na lyžích. V pevnosti Board jsme soutěžili v náročném gladiátorském běhu a v Řecku se zapojili do olympijských her.

Za těch pár dní se nám podařilo navštívit mnoho zajímavých míst světa. Všechny státy jsme si postupně zakreslovali do velké mapy. Psali si jejich hlavní města, úřední jazyk, cizí slova a další zajímavosti. Naučili jsme se orientovat v atlase a hledat si zeměpisné informace.  Měli jsme možnost si vše pořádně vyzkoušet. Nejtěžší snad bylo jíst čínský oběd hůlkami, rozluštit hieroglyfy ve starověkém Egyptě a přežít v džungli. Ale protože jsme byli skvělý tým, který si navzájem pomáhal a spolupracoval, tak jsme vše zvládli. V pátek dopoledne po získání indicií a splnění úkolů a hádanek se každý cestovatel mohl těšit na zasloužený poklad.

A co říci na závěr? Snad jen to, že se po těchto dnech nevšedního cestování určitě ve světě neztratíme.

Odkaz k dalším fotkám: https://jananan.rajce.idnes.cz/Letni_kemp_Hanapetr

Anita Blažejová