Exkurze do Muzea lyžování v Dolní Branné

03. 11. 23

V pondělí 23. října jsme se vydali s žáky školy na exkurzi do muzea lyžování v Dolní Branné, které se nachází v historické roubence s číslem popisným 1, nejstarší zachovalé památce v podkrkonošské vsi z roku 1747. Muzeum vzniklo zásluhou Aleše Suka, bývalého vynikajícího učitele a trenéra lyžování, který nabídl obci svoji celoživotní sbírku originálních skvostů z historie bílého sportu v Krkonoších a Podkrkonoší.

Celou expozicí nás osobně provedl Aleš Suk, který svým vyprávěním zaujal i nejmladší posluchače. V hlavním výstavním sálu nám představil historický vývoj bílých sportů ze světa lyžařů, skijáků, bruslařů, hokejistů, sáňkařů, bobistů a rychlobruslařů. Co kousek, to originál. Poté jsme se přesunuli do Síně slávy. V Síni slávy jsme viděli poháry, medaile a na tablech světové hvězdy v životní velikosti, které pochází z Vrchlabí a okolí (Michala Krčmáře, Evu Adamczykovou(Samkovou), Karolínu Erbanovou) a další vynikající sportovce z olympijských her a z mistrovství světa v zimních sportech. Nachází se zde i Hančovy lyže a křišťálový glóbus Evy Samkové. Děti si zde mohly vyzkoušet i zimní olympijské bundy přímo od světových hvězd. Na závěr si děti vyzkoušely vědomostní kvíz z historie zimních sportů a nejúspěšnější řešitelé získali upomínkové dárečky.

Exkurze se nám velmi líbila a děkujeme Alešovi Sukovi za velmi poutavý výklad. Program byl pro děti moc zajímavý. Doporučujeme i ostatním navštívit unikátní podkrkonošské muzeum z historie bílého sportu.